Preek van de 17e zondag door het jaar 2024

17de zondag door het jaar B 2024

Inleiding:

Brood is belangrijk voor ons leven, maar tegenwoordig eten we minder brood omdat we denken dat het veel vet bevat en ongezond is. Toch blijft brood een basisbehoefte. Dit zie je terug in onze taal met uitdrukkingen als “broodnodig” en “brood op de plank”. Het staat symbool voor alles wat we nodig hebben om te leven.

Preek

Toen Jezus de grote menigte zag die Hem volgde, wilde Hij hen brood te eten geven. De scène van de broodvermenigvuldiging of wonderbare spijziging door Jezus spreekt tot onze verbeelding.

De evangelist Johannes noemt het een ‘teken’, wat betekent dat het niet zozeer gaat om de vermenigvuldiging van die vijf gerstebroden, maar om de Persoon van Jezus die het wonder verricht.

Dit teken van de broodvermenigvuldiging staat niet op zichzelf. In de eerste lezing hoorden we over een andere broodvermenigvuldiging door de profeet Elisa. En in het Bijbelboek Exodus vinden we het bekende verhaal van het manna dat door de biddende tussenkomst van Mozes uit de hemel neerdaalde om de honger van de Israëlieten in de woestijn te stillen. Dat Jezus nu door de mensen als de profeet wordt erkend, is van groot belang. De evangelist Johannes verklaart dat Jezus op basis van dit ‘teken’ van de broodvermenigvuldiging de nieuwe Mozes is: degene die het ware brood, het brood van eeuwig leven, uit de hemel geeft.

En Hij geeft het overvloedig. Er blijven 12 manden met brokken over. Dit is voor Johannes een veel groter wonder dan het feit dat alle mensen verzadigd werden.

Onze zorg voor het dagelijks brood wordt gerelativeerd in de zin dat wij worden uitgenodigd te leven in overgave aan onze hemelse Vader, in het besef dat wij uiteindelijk van God het leven ontvangen.

Wat de wonderbare broodvermenigvuldiging ons te zeggen heeft, is helemaal in de geest van de Bergrede: dat we ons geen zorgen moeten maken. Er wordt voor ons gezorgd.

De leerlingen van Jezus maakten zich zorgen: waar ze brood moesten kopen om al die mensen te laten eten. Jezus stelde hun die vraag “om ze op de proef te stellen, want zelf wist Hij wel wat Hij ging doen.” Ook voor ons is dit opgeschreven. Jezus weet wat Hij gaat doen. Ook voor ons. De vraag is of wij in Hem zoveel vertrouwen hebben dat wij de zorg voor ons leven aan Hem durven overlaten.

De vraag waar uiteindelijk alles om draait, is deze: Is Jezus voor ons die Profeet die in de wereld moet komen?

“Jezus nam de broden en na het dankgebed gesproken te hebben, liet Hij ze uitdelen.” Hierin toonde Jezus wie Hij was: de Zoon van God. Het wonder van de vermenigvuldiging zit hem in het uitdelen op gezag van Jezus. Jezus wil dat wij Hem broodnodig hebben. Hij nodigt ons uit om ons aan zijn zorg toe te vertrouwen en te doen wat Hij van ons vraagt: uitdelen wat wij van Hem ontvingen. Hij is immers boven ons allen, met ons allen en in ons allen. Hij is zelf het Brood van eeuwig leven. Hij is ons leven. Amen.

Door H. Vesseur

Voorbede door een kind gebeden

Lieve Jezus,

Dank U dat U altijd voor ons zorgt. Help ons om op U te vertrouwen, net zoals de leerlingen van U leerden om te vertrouwen dat er altijd genoeg brood zou zijn. Dank U dat U weet wat wij nodig hebben en dat U voor ons zorgt. Help ons om altijd in U te geloven en ons geen zorgen te maken. Laat ons zingend bidden.

Lieve Jezus,

Dank U dat U voor ons zorgt en ons alles geeft wat we nodig hebben. Help ons om altijd dankbaar te zijn en te delen wat we van U hebben ontvangen. We weten dat U bij ons bent en ons helpt. U bent het Brood van eeuwig leven en U bent ons leven. Laat ons zingend bidden.